דרך עיני החירש – מאמר מאת רוני סיטיון

מבוא

במאמר זה אסקור את נושא החרשות (Deafness) מנק' מבטה של הרפואה הסינית.
מבחינה מערבית, חירשות מוגדרת כאובדן מלא או חלקי של השמיעה באוזן אחת או בשתייהן הנגרמת בגלל פגם בהולכת הקול מן האוזן החיצונית אל האוזן הפנימית.
על פי ההגדרה האודיולוגית, אדם חירש הוא כל מי שהירידה בשמיעתו גדולה מ- 90 דציבל.

מטרתו של המאמר היא להציג בפניכם תוך כדי חקירת החירשות מנק' מבטה של הרפואה הסינית ובפרט חירשות גנטית איך מה שמכוון את הסביבה ואת השינויים הגנטיים בתוך האבולוציה היא אנרגיה שמהותה למקום מיטיב ומתפתח.

מהו האדם החירש על פי התפיסה הסינית?

ע"פ השפה הסינית הסימנייה חירש-"לונג" מורכבת בחצייה העליון מהסימנייה דרקון וחצייה התחתון מהסימנייה אוזן. אם כך, חירש הוא אדם שיש לו דרקון באוזן. ובכל זאת, מה הכוונה? אוכל לומר כי אין הכוונה לפגם פיזיולוגי באוזן וזה ישרת אותנו שוב בהמשך.
ובכל זאת, מהו הדרקון? בניגוד לדמותו המאיימת במיתולוגיה המערבית, הדרקון זכה ליחס חיובי בהרבה במזרח הרחוק ובסין. הדרקון בתרבות המיסטית משמעותו כוח, שלמות ,חוכמה וידע. הדרקון הסיני הוא יצור אגדתי המופיע במסורת הסינית ומשמש בה כסמל מבשר טובות ומהווה את התגלמות היאנג-חיים.
ולכן, אין לי ברירה מלבד להסיק שאדם חירש בתפיסה הסינית הינו אדם שעל ידי "משהו" הקיים באוזנו יש בו כוח, חכמה וידע המכוונים את האדם למקום מיטיב המשרה את אנרגית החיים- היאנג.
קצת מבלבל, לא? הרי בתפיסה המערבית אדם חירש הינו אדם בעל מגבלה, איך ניתן לראות את הטוב בפגם זה? וזו המטרה של מאמר זה! להבין, תוך כדי חקירת החירשות, ובפרט חירשות גנטית איך מה שמכוון את הסביבה ואת השינויים הגנטיים בתוך האבולוציה היא אנרגיה שמהותה למקום מיטיב ומתפתח.

מהי השמיעה מבחינה סינית?

כשמדברים על שמיעה בשפה הסינית, המילה המוזכרת הינה הסימנייה Ting שפירושה הוא להקשיב, בעצם שמיעה והקשבה בסינית הן אותו הדבר…
聽 הקשבה=שמיעה
הסימנייה מורכבת: שמאל מעלה – er – אוזן, שמאל למטה – cheng – אדם מלומד-מאסטר כורע ברך על הארץ-כניעות מתוך עוצמה פנימית והקשבה מתוך תשומת לב רבה, ימין למעלה – de – סגולה, יושר, ימין למטה – xin – הלב ככלי ריק עם להבות סביבו, לב אשר מקשיב למה שנאמר ע"מ לבדוק אם הדברים נכונים וטהורים, חלק זה בסימניה מצביע על חשיבות ההקשבה דרך הלב. אנו זקוקים לריקנות הלב על מנת לאפשר לאנרגית השמיים ולצ'י הקוסמי לחדור ללבנו. הלב ממלא את הממלכה הפנימית באהבה וחמימות ומספק אנרגיה חיובית לאיברים הפנימיים על מנת שיעבדו כראוי ויזינו את האדם.
משמעות הסימנייה: להבין, לחכות, להכיר, להקשיב בתשומת לב, להיענות או לאפשר.
בכדי לראות איך ציר האש והמים מתקיים במילה הקשבה ניתן להתבונן בחלקי הסימנייה, ע"י איבר האוזן-מים מתוך החיבור לכליות והלב-אש, אותו המאסטר זמין ומקבל את שבא מן השמיים. ההקשבה אינה פעולה אקטיבית, היא מצב של קבלה ללא עשייה, קבלה עם הלב, הקשבה עם הלב.
הקשבה על פי התפיסה האנרגטית הסינית, הינה פועל יוצא של חיבור איכות האש (הלב המחמם המשולש, המעי הדק) אל המים (כליות-יסוד המים ומחמם משולש, כיס מרה – אנרגיה עמוקה) הנפתחים ושולטים באוזניים.
התרבות הסינית מאפשרת לנו להבין משמעויות נסתרות ונוספות מעבר לפן הפיזי. האם תהליך השמיעה/ההקשבה באמת צורך מאיתנו שמיעה פיזית בלבד כפי שבמערב תהליך זה מתואר? או אולי עבודה רוחנית? האם אדם חירש מפתח הקשבה אחרת? הקשבה של אמת, שמחברת את הלב עם החיצון.

הכליות והאוזניים

מבחינתנו ברור מאליו כי הכליות קשורות אל האוזניים, אך איך ולמה? והיכן בידיוק כתוב זאת?
מעניין לראות כי הקשר היחידי בין האוזניים אל הכליות מצויין בsu wen 5.
ובכן, מהו אם כן הבסיס לחירשות גנטית שעליו אנו מדברים במאמר זה? אנסה להסביר דרך שתי דרכים, האחת – הבנת הקשר של הכליות אל האוזניים והשנייה – הקשר של הjing אל הכליות, האוזניים וכמובן אל מושגי התורשה והגנטיקה.
ע"פ su wen 5 הכליות הן המפתח לקיום החיים והן אלו שנפתחות/שולטות באוזניים,"The Kidneys master the ear". האוזניים וחוש השמיעה הקשור אליהן תלויים בהזנת צ'י מן הכליות (היין היאנג הג'ינג של הכליות).
הכליות שולטות master על האוזניים. כל אחד יכול לפרש לפי הבנתו שלו ולפי המשמעויות שלו למאסטר מה הכוונה אך מה זה מאסטר דרך העיניים הסיניות, שזה מה שאותנו מעניין???
主 zhu, הסימנייה אשר מצויינת בsu wen לציטוט זה. אחד הפירושים הוא מנורה עם להבה שעולה, אני מניחה שאפשר לומר ברמה הכי פשטנית שמאסטר "מאיר" את הסביבה באורו ולא שומר לעצמו. פירוש נוסף של הסימנייה – שליט בפעולה או שליח המוציא לפועל, שליחת ההוראה לכל הממלכה, העברת פקודות הקיסר ובכך תקשורת השליטה וההוראות מאפשרות אחדות ומאפשרות את שליטת הקיסר ברחבי הממלכה. המאסטר בתרבות הסינית היה אב מדריך, במסירות והקרבה מלמד המאסטר את תלמידיו להבין ולתפוס את משמעותם של דברים. בהתאם לכך, משימתו של המאסטר היא להראות לאנשים דרך לטפח את עצמם, וללמדם כיצד להתפתח מבחינה רוחנית במטרה להשיג את שלמות הווייתם. המאסטר התייחס לתפקידו בהוראת הטיפוח כשליחות, ולכן לא היה חוסך במאמצים ולא קיבל תשלום או גמול חומרי כלשהו על מאמציו.
ניתן להבין כי הכליות אינן פסיביות בתהליך זה של שליטה, מעצם היותן מאסטריות על האוזניים הן מעבירות לאוזניים הוראות, פקודות חיוניות וחשובות. על ידי המאסטריות שלהן על האוזניים הן יוצרות אחדות ותקשורת ביניהן ובין האוזניים. אחדות זו מתבטאת בכל המובנים כולל התמציות-jing, בעיקר כשאנו מבינים כי הן מעבירות אל האוזניים "פקודות" חיוניות.

חירשות, גנטיקה ואבולוציה

לא כל בעיות השמיעה קשורות אל הכליות, רבות הפעמים כי הבעיה נובעת מדינאמיקה לא נכונה בין צ'י הכבד וכיס המרה על רקע של חום ואילו הצטברות ליחה באוזן יכולה להיות קשורה אל הטחול. לכן, אני בוחרת להתמקד מבחינת אנרגטיקה סינית בבעיות שמיעה/חירשות על רקע גורמים גנטיים/תורשתיים אשר מהווים כ-40 עד 50 אחוז ממקרי החירשות אצל תינוקות.
ישנם למעלה ממאה גנים שונים הגורמים לליקוי שמיעה. שנוי בתפקוד הגן נקרא מוטציה, המוטציות בגנים השונים הגורמות לחירשות הן רבות ומגוונות. התפקיד של הגן יכול להיות למשל יצירת חלבון מסוים שנמצא באוזן ונחוץ לתהליך השמיעה.
חירשות גנטית נגרמת ממוטציה באחד הגנים האחראים לשמיעה. האם אי פעם שמנו את דעתנו למדוע בעצם נוצרה מוטציה בגנים שלנו? מדוע הגוף שמתקן את עצמו בלי סוף, כל רגע ורגע הסכים ליצור מוטציה בגנים שתגרום לאורך דורות באבולוציה ל"פגם" שיעכב אותנו בהתפתחות שלנו? הרי זה מוזר… ובכן, בואו ננסה להבין מהי באמת האבולוציה, לאן היא שואפת ואיך אני יכולה להשליך זאת למוטציות בכלל ולחירשות גינטית בפרט.

האבולוציה מחבבת תכונות גנטיות שעוזרות לנו לשרוד ולהתרבות- היא מסתייגת מתכונות שמחלישות אותנו ופוגעות בבריאותנו. היא מעדיפה תכונות גנטיות שגורמות לנו לחלות רק בתנאי שהן מועילות לנו לפני שהן פוגעות בנו. ההעדפה האבולוציונית לגנים שמקנים לנו יתרון הישרדותי נקראת ברירה טבעית. להלן עקרונות היסוד שלה: אם גן כלשהו יוצר תכונה שמקטינה את סיכוייו של האורגניזם לשרוד ולהתרבות, אזי סיכויי ההישרדות של בעלי הגן ושל התכונה נמוכים יותר ולכן הגן הזה לא יעבור בתורשה לדורות הבאים, לפחות לא לאורך זמן. מצד שני, כשגן כלשהו יוצר תכונה שמשפרת את התאמתו של האורגניזם לסביבה שהוא חי בה ומגדילה את סיכויי ההתרבות שלו, גדלים הסיכויים שהאורגניזם יוריש לצאצאיו את הגן הזה. ככל שהיתרון ההישרדותי שהתכונה מעניקה לאורגניזם משמעותי יותר, הגן שיוצר אותה יתפשט במאגר הגנים מהר יותר. הברירה הטבעית היא המנגנון שמבחין בין מוטציה מועילה למזיקה.

אם כך, מוטציות גנטיות ומחלות תורשתיות אשר לא נכחדו במהלך האבולוציה נתנו לנו יתרון הישרדותי, תלוי סביבה, אקלים ואיזור בו התפתחו אותן המוטציות. אם אותה מוטציה שרדה את הברירה הטבעית באבולוציה היא מועילה לאדם ולא מזיקה! האם אנו יכולים לתפוש את הגישה השונה והחדשה שחירשות גנטית בעצם נוצרה בכדי להועיל לאדם?
חשוב לזכור, שהברירה הטבעית לוקחת את העניינים לידיים, היא אינה נותנת עדיפות לשינויים הסתגלותיים ש'משפרים' יצור או צמח מסוים, היא פשוט מוצאת מה יגדיל את סיכויי ההישרדות שלו בסביבה הנוכחית.

אבולוציה לא מתחוללת מעצמה, היא מתחוללת כאשר אורגניזמים מנסים לשפר את סיכוייהם לשרוד ולהתרבות אל מול אורגניזמים אחרים. בעצם, כל מה שקורה סביבנו משפיע על האבולוציה של כל היצורים. עם הזמן מגלים המדענים עוד ועוד הוכחות כי מקום מגורים של אבות אבותינו, הסתגלותם לסביבתם והתאמתם אליה ולמקום מגורינו אנו יש השפעה ניכרת על בריאותנו. ג' ב' ס' הלדיין היה אחד הראשונים שהבינו כי סביבות שונות מפעילות לחצים אבולוציונים שונים, האחראים בתורם להתפתחות תכונות גנטיות יחודיות, הגורמות מחלות באוכלוסיות מסוימות.

ההרכב הגנטי שלנו מסתגל לסביבת חיינו ולאקלים השורר בה. המזון שאנו אוכלים מתפתח אבולוציונית כדי להתמודד עם צורות החיים שאוכלים אותו, ואנחנו התפתחנו אבולוציונית כדי להתמודד איתו.
ולכן, הסביבה שלנו ואיתה גם ההחלטות שאנו מקבלים משפיעים על הגורל שלנו. במילים אחרות, אנחנו מביאים על עצמנו את השינויים הגנטיים באבולוציה. מה הסיבה שנעשה זאת אם לא לשפר את סיכויינו לשרוד?! מה זה אומר "לשפר את סיכויינו לשרוד" האם הכוונה לאפשר לנו ליצור סביבה אחרת בכדי שנוכל אנו או הסביבה שלנו ללמוד משהו חדש בדרך אחרת אל מול עצמנו או אל מול סביבתנו. האם המוטציה עוזרת לנו בעצם להבין את עצמנו ברובד נוסף וחדש. האם חירשות מהווה לנו כלי בכדי שנוכל לעשות עבודה אחרת, עבודה של הקשבה אחרת, של תקשורת אחרת, עבודה ברבדים שללא החירשית אולי לא היינו יכולים לעשות…

הפילוסופיה הסינית לא דיברה על הבדלים בין חירשות כזו או אחרת. ובעיקר לא דיברה על חירשות גנטית. כפי שנוכחנו לראות, מבחינה מערבית עיקרה של ההתייחסות לחירשות גנטית הינה פיזיולוגית-גנים ומוטציות. בהמשך נראה את הקשר הסביבתי לחירשות. אך לא ניתן להתעלם מעובדה זו שבעצם חירשות גנטית אכן עוברת בקוד הגנטי, הפיזי והחומרי של האדם. ולכן ארחיב עתה על המושג jing המבטא באופן מובהק את התמצית הפיזית של הכליות אשר עוברת מדור לדור. על ידי כך נוכל להבין מהי איכותו וכיוונו האנרגטי של צ'י זה ודרך זה להבין האם השובל שלו מיטיב או אף ייתכן פתולוגי.

Jing 精
essences of life -תמצית החיים

החלק השמאלי בסימנייה: דגנים או אורז אשר הם המקור החומרי להזנה ולחיים עצמם, מסמל גם את פוטנציאל החיים של הנבט או הזרע בעודו רדום. החלק הימני העליון: נבט צומח. החלק הימני התחתון: בשר, בסימנייה העתיקה הופיעה במקום הבשר אבן הג'ייד הירוקה qing , אשר מסמל רעננות, פריצה (אביב) וחיי האלמוות. כאשר חיי האלמוות הן לאו דווקא חיים פיזיים נצחיים, ייתכן כי מדובר על קודים גנטיים המועברים מדור לדור במשך האבולוציה ושימרו את היותנו בני אדם.
יחד המושג מסמל את הבסיס החומרי והפוטנציאל להתפתחות כל צ´י. זוהי תמצית היין המאפשרת לנו לחדש את החיים, הקונסטיטוציה הבסיסית של האדם, הבסיס החומרי למבנים בגוף.

באדם התמציות הן התוצר הנאמן של הטבע האישי של האדם, התמציות הן המתנה המקורית של השמיים המוקדמים והן מקושרות לכליות, הכליות מייצגות את מקור החיים ואת היכולת של החיים להתרבות מהמודל המקורי של החיים, הן השומרות על התבנית של החיים.

ישנם שני סוגי jing, jing אשר נוצר לפני הלידה וjing אשר נוצר לאחר הלידה ומקורו במחמם האמצעי. בכוונתי להרחיב על הjing אשר נוצר לפני הלידה כי דרכו נבין את החיבור אל הפן התורשתי של החירשות.

Xian tien Jing- pre haven Jing

הג'ינג מהווה את המהות החומרית באדם, המשמשת כבסיס ליצירת החומר הראשוני ממנו נוצר גופינו. זוהי התמצית ממנה מתפתחים חיי האדם והיא מכילה את היכולות והפוטנציאל הגלום באדם. זוהי הקונסטיטוציה איתה אדם נכנס אדם לעולם, מבנה משפחתי שעובר מהאבות שלנו. תפקידה העיקרי של תמצית החיים הינו הזנה של העובר והאורגניזם, צמיחתו ופוריותו. תבניות עם חוקים ונורמות לחיים ניתנים ברגע תפיסת המושג ברייה/יצור/אדם.
הג'ינג המקורי נרכש ב"מתנה" מהורינו במפגש הזרע והביצית ומוענק לילוד בתורשה. כאשר שתי תמציות אשר מהוות חיים של שני בני-אדם שונים, גבר ואשה, נפגשות להן, הן מעניקות לעולם יצירה חדשה. יצירה זו מתפתחת לפי חוקי החיים והשונות אשר מגולמת בג'ינג של כל אחד מן ההורים, הjing נוצר מאלמנטים מולדים אותם אנחנו מקבלים מהורינו, על-כן אליזבת משווה אותו למטען הגנטי-D.N.A.

פתולוגיה של ה-jing

Ling shu 8 : "התמציות תמיד מופיעות היכן שמופיעים חיים". הכיוון האנרגטי/הוקטור של התמציות הוא למקום של חיים והתפתחות ולא למקום של מוות ודעיכה.
החיבור בין הזכר לנקבה יוצר את המטען הגנטי , את ה- DNA אשר יכול להשתנות במהלך חיינו על ידי מוטציות אך אינו מתכלה. הייתכן כי הjing שהגיע מהשמיים המוקדמים, לפני הלידה, יתכלה עם השנים? ייתכן כי הוא ישתנה אך לא יתכלה. כאשר מדברים על הזדקנות הגוף, עולות מספר תאוריות, חלקן גורסות שההזדקנות היא הצטברות של מוטציות ספונטניות ברמת הDNA, חלקן שהיא תוצאה של מוטציה בחלבונים שהם התוצרים הסופיים של הגנים, חלקן גורסות שכל תא מתוכנן ברמה הגנטית להתחלק עד מספר מסוים של פעמים, חלקן שרדיקליים חופשיים הורסים את מבנים שונים בתא וגורמים להזדקנות או במילים אחרות- חוסר התחדשות. בפועל, אין התכלות של הdna, וגם אם ישנם גנים המתכנתים את הגוף להזדקנות, זוהי אינה התכלות, אלא מנגנון טבעי של הגוף. ואם מדובר על מוטציות, כבר הסברנו מדוע מוטציה אינה פגם ומדוע היא תישאר לאורך דורות דווקא בכדי לעזור לנו ולא בכדי להרוס או לפגום בנו. הjing קיים, וקיומו יכול להתבטא בדרכים שונות, אף בתהליך טבעי של מוות, אך הוא אינו פגום או נפגם. לפי אליזבת האורגניזם נוצר על ידי האירגון שמגיע מהתמציות, מהות התמציות הן סדר וארגון, הן נמצאות בנו בכדי לארגן לנו סדר מיטיב של התפתחות ולא של כאוס.

מאחר וכמות תמצית החיים אינה ניתנת לשינוי, איכות החיים ואורכם תלויים ביחס ישיר לכיצד אנו חיים את הגשמיות מבחינת תזונה, פעילות גופנית ואיזון נפשי.

אם נתבונן על התמצית ברמתה הגבוהה במשמעות הסימנייה , יש בה רק את היסוד של החיים שמוכן להיות נאחז בתנועת החיים עצמה ושם אין שום פתולוגיה אפשרית. (שמיים מוקדמים).

יכולה להיות פתולוגיה של תמציות ברמה היומיומית, רמת הjing בשמיים המאוחרים אשר נוצרים במחמם האמצעי. לפי אליזבת, אין פתולוגיה בתמציות עצמן, יש פתולוגיה ביכולת לחדש ולבנות תמציות חדשות. לתמציות אין שום צורה, הם המצב של כל צורה, הם מסוגלים לבנות כל צורה או חלק בגוף או בנפש, אולי בגלל שהם כל כך עדינים שאין להם שום צורה מוגדרת. פתולוגיה יכולה להופיע רק כאשר צורה מתוות.

חירשות ,סביבה ותקשורת

הבנו, לפחות כך אני מקווה את רעיון המוטציה ואת אשר היא מבקשת להיטיב. ובכל זאת, מדוע שתתפתח מוטציה? ד"ר מאט רידלי התייחס לכל רעיון הסביבה והשפעתה על הגנום האנושי במהלך האבולוציה.
הגנים לא רק קובעים את מבנה הגוף, אלא גם סופגים התנסויות בונות, מגיבים לאותות חברתיים ואפילו מפעילים את הזיכרון. הם התוצאות וגם הסיבות של הסביבה. הוא טען כי הרבגוניות המופלאה של המין האנושי אינה טבועה בקוד הגנטי שלנו, הסביבה היא קריטית. השפעות סביבתיות וגנטיות פועלות יחד וזקוקות זו לזו עד שאי אפשר לדעת מהי הסיבה ומהי תוצאה בהקשר למחלות גנטיות.

הוא כותב בצורה חדה וברורה שיש לזכור שהדרך שבה בעלי החיים מתפתחים היא כנראה על ידי מתן תפקידים חדשים לגנים שלהם, או במילים אחרות מוטציות בגנים אשר משנות את תפקיד הגן עצמו, בנוסף, אותן מוטציות קורות למטרת התפתחות בעלי החיים ולא כפגם.

הגנים אינם מקובעים כלל בפעולתם, הם מהווים מכשירים לקבלת מידע מהסביבה. בכל דקה , בכל שנייה, משתנה תבנית הביטוי של הגנים במח, לעיתים קרובות בתגובה ישירה או עקיפה לאירועים המתרחשים מחוץ לגוף. מה שמוכיח לנו שהייתה חוויה כלשהי בסביבה באותם הימים שהתפתחה המוטציה אשר גרמה לחירשות גנטית, והחוויה הזו מהסביבה לא הייתה חייבת להיות פיזית, אלא ייתכן כי הייתה ריגשית, תרבותית או סביבתית. במקום זה נותר לי רק לשער מה בעצם היה מפני שאין עדויות היסטוריות לגבי כך.

החירשות ברמה הבסיסית ביותר היא סגירת השמיעה הפסיבית, מדוע שאותם אנשים יפתחו מוטציה בגנים בכדי לסגור את החוש הזה לסביבה? האם הסביבה הייתה סביבת שקר, האם הסביבה הייתה סביבה של כאוס, האם היו דברי הבל באוויר?! זאת לא נדע, אך כן אנחנו יכולים להבין מה החירשות כן פיתחה אצל החירשים, מה היא מפתחת בהם ברגעים אלה, איזו עבודה היא מאפשרת להם לעשות שאני בתור שומעת לא יכולה.

אני יכולה לשתף, לאחר התנסות מדהימה ובלתי נשכחת של לימוד שפת הסימנים והכרות עם מורה מדהימה חירשת מלידה, גברת אילנה סבן, הבנתי כמה אני צריכה ללמוד עוד על תקשורת בין בני אדם וכמה לחירשים התקשורת היא דבר מובן מאליו, פתוח וזורם וכמה ההקשבה חיונית כלפי האדם שמולך בכדי שתבין מה הוא באמת רוצה לומר מהלב ולא דרך המילים. אני הרגשתי כי מה שלימוד שפת הסימנים נתן לי הוא תקשורת אחרת, ללא מילים, תקשורת של הקשבה אמיתית וקשר עין. בהתחלה היה קשה, כי הייתי זקוקה לאמץ את כל יכולות הריכוז שלי בכדי להבין ולשמוע. ההקשבה הובילה לשמיעה ולא השמיעה הפסיבית הובילה להקשבה.
אם חוש השמיעה אינו בר שימוש, אותה יכולת תקשורתית מוצאת לעצמה ביטוי באמצעים אחרים. התקשורת היא אמצעי לחילופי מידע וליצירת קשרים חברתיים בין בני אדם לשם קיום משותף בחברה. אדם חירש מצויד ביכולות תקשורתיות טובות ובניהן קריאת דיבור, דיבור ברור, ניסיון בסיטואציות תקשורתיות וכו. על ההקשבה הרחבנו בתחילת המאמר, כל שנותר הוא להסביר את מקום התקשורת מבחינה סינית.

תקשורת הינו מושג כללי, ישנם מספר רבדים הנוגעים לאדם המתבטאים בתקשורת.

את התקשורת אפשר לחלק למספר מחלקות על פי החושים שבהם היא נקלטת. תקשורת שמיעתית היא תקשורת באמצעות דיבור או מוזיקה, תקשורת ויזואלית היא תקשורת באמצעות צילום, ציור, פיסול, כתיבה, ספרות או תיאטרון, תקשורת כימית היא תקשורת באמצעות חוש הריח, היא מתבצעת באמצעות בשמים למשל ופרומונים. במצב בו מחלקה אחת "כבויה", שאר המחלקות מתפתחות על חשבונה. בהקשר לענייננו, בחירשות, החושים האחרים- ראייה, הרחה ומגע מתפתחים על חשבון לקות השמיעה. התקשורת בשאר החושים מתפתחת וכמובן התקשורת בחוש עצמו מקבלת אופי אחר, הכוונה ששמיעה הופכת להקשבה אחרת עם הלב שעל כך דנו רבות.

tong 通 – תקשורת.

בסימנית הזו יש את השורש של תנועה, ועוד מרכיב שמשמעותו 'מעבר' 'פתח', משמעות הסימנייה: תנועה פתוחה / תנועה במעבר פתוח. תנועה במעבר פתוח מתאפשר כאשר יש חום/יאנג וזאת מספקת האש.

בפילוסופיה הסינית התקשורת מתחלקת באופן רחב לשלוש אנרגיות. תקשורת שלי עם עצמי ועם גופי (xin), תקשורת אינטימית שלי עם אדם נוסף (xin bao) ותקשורת שלי עם הסביבה (san jiao). שלושת איברים אלו שייכים אל יסוד האש, הבא נתבונן איך מושג התקשורת מתחבר אל האש.

אש –

הסימנייה מתארת להבה שפורצת לכל הצדדים והכיוונים. באש יש איכות מאחדת, כל מה שנכנס לאש הופך איתה לאחד. האש מכלה את הכול, מרוקנת מחומר.
בטיפול אנו מנכיחים את איכות האש שלנו כדי לקיים ולשמר תקשורת עם המטופל.
התקשורת נוצרת על ידי כך שאני הופכת לאחד עם האדם/האנשים שסביבי. אין הכוונה שאני נעלמת ולא מנכיחה את האינדיוידואל שלי (shen spirit), הכוונה שאני מצליחה "לראות" את האדם שמולי, להתחבר אליו ולהעביר ולקבל ממנו מידע שלאו דווקא חייב להתבטא במילים. החברה בימינו נוטה להתכנס בתוך עצמה ולא לתקשר עם האחר. על ידי פיתוח מיומנות נוספת, של הקשבה ושל יציאה מעצמנו נוכל לחזור לרעיון הבריא של אש התקשורת. במובן מסוים החירשות מאלצת את החירשים לפתח יכולת עדינה זו שמתבטאת ברגישות מעודנת לסביבה.

Xin – 心 תקשורת שלי עם עצמי ועם H.

הxin הינו אש הקיסר, האש השמיימית באדם. הקיסר מקשר בין השמיים לממלכה, הוא מעביר להם את חוקי השמיים. בגוף זהו תפקידו של הxin, הוא החלל הריק שבו יכול לשכון הניצוץ השמימי, הshen אשר מופץ עם הדם ויוצר אחדות של כל הגוף.
הסימנייה מתארת את ריקנות הלב. אסור שדברים יתקעו בו, כי הוא מהווה ערוץ תקשורת עם השמיים, כך יוכל לשכון בו ה shen ולאחד את הגוף בנוכחותו.
התקשורת שלי עם עצמי שמתבטאת בתקשורת של הקיסר/הלב עם כל הממלכה, השליט מאחד את הכול מתוך התקשורת המסועפת שלו עם כל חלקי הגוף, אחדות מתוך ריקות. כל תא ותא נכון להנהגתו החומרית והרוחנית של הxin.
האחדות מתבטאת מאיכות האש של הxin – האש אוספת לתוכה הכול, מכלה את הכול, מרוקנת מחומר.
7 הפתחים נקשרים אל ה-xin, כאשר דרכם אנחנו מתקשרים עם העולם מסביב והם מהווים את המפגש הראשוני בין החוץ לפנים.

Xin bao ו san jiao

Xin bao וה san jiao משויכים לאש השר, האש הארצית באדם. מרגע הלידה הם מתחילים לפעול.
זה המעבר מהשלמות של השמיים ב 10 (5 זוגות של איברים) אל ה 12 התנועה בזמן. אש השר הוא מימוש התנועה בארץ, ב post heaven (6 זוגות של איברים). המקור לאש השר הוא בshen(kid). התקשורת מתחילה ממקום קדום יותר ופנימי שלי עם עצמי דרך הלב, ועוברת בחיים לתקשורת שלי עם הסביבה. הבסיס לתקשורת טובה הוא תקשורת שלי עם עצמי ועל בסיס זה מתאפשרת תקשורת שלי עם הסביבה בחיים של ה-post H, שהם מושתתים על כוח הכליות.

Xin bao – מעטפת הלב – תקשורת אינטימית שלי עם אדם נוסף.

זוהי מעטפת שמגנה על דבר יקר ומאפשרת תקשורת. הxin bao הוא היבט נוסף, נגלה של ה xin הנסתר. יש לו אחריות של תקשורת, היכולת ליצור אינטימיות בין אנשים. הxin bao מאפשר את התקשורת של ה xin עם הגוף.

San jiao – מחמם משולש – "יש לו שם ואין לו צורה" Nan jing 25 – תקשורת שלי עם הסביבה.

הsan jiao הוא רעיון ה 3- H, M, E, בציר החיים.
הxin bao וה san jiao מתחילים לפעול רק ב post heaven, ב E, מרגע הלידה.
san – החלק העליון – המילה שלוש, jiao – החלק התחתון – ציפור שמתחתיה אש מחממת. משמעות הסימנייה: ציפור שעפה בין h e m בין שלושת המחממים.
th התקשורת הכי חיצונית שייך לשכבת ה-shao yang, השכבה מחברת בין מים עץ ואש, והיא מחברת את החוץ עם המקום הכי עמוק בתוכי.
Shao Yang משתקף אנרגטית גם ב- Yang Wei Mai, המהווה את המערכת האנרגטית ש"אוספת" את האנרגיה ה- יאנגית. Yang wei מהווה את הכנסת החוויות של הסובב פנימה, בעיקר בהקשר לשמיעה שעל חוש זה אנו מתדיינים פה.

לסיכום, נוכחנו לראות כי כאשר אנו מדברים רק על חירשות גנטית, ניתן לראות את הקשר הבלתי נפרד אל הכליות ואל אלמנט המים וכאשר אנחנו מתבוננים על ההתפתחות שהיא התוצאה של החירשות ניתן לראות את הקשר ההדוק אל אלמנט האש, אשר מתבטא בהשפעות הסביבה עלינו ובהתפתחות תקשורת אחרת. אם נחזור קצת אחורה, ניתן לומר כי מוטציה שהיא שינוי גנטי יכולה להתרחש על ידי אש. אנרגית האש הופכת דבר אחד לאחר, ובעצם הסביבה מכניסה בנו אש מסוימת שגורמת לשינוי ומוטציה אשר מפתחת תקשורת – אש אחרת.

כולי תקווה שהצלחתי להעביר חלק מאמונותיי והבנותיי לגבי מחלות תורשתיות באופן כללי והתבוננות אולי קצת אחרת על חירשות אשר נמצאת סביבנו והרבה פעמים אנחנו בוחרים להתעלם ממנה.

ביבליוגרפיה

Yellow empero's canon internal medicine, china science and technology press
האב, הבן והגן, פרופסור מאט רידלי, זמורה ביתן, 2003
דווקא החלשים שורדים, ד"ר שרון מועלם, אריה ניר, 2007
The kidneys, Elizabeth rochat, a monkey press, 1991
Essence spirit blood and qi, Elizabeth rochat, a monkey press, 1991
The foundations of Chinese medicine, Giovanni maciocia, Churchill livingstone, 1989
קהילת החירשים בישראל, ד"ר ישראל סלע וד"ר אמציה ויזל, 1992
סוגיות בחינוך מיוחד, אמציה ויזל ושרה זנדברג, אוניברסיטה פתוחה, 1986
הדרך שלנו, מירית אליהו ולינוי מזור, המכון לקידום החירש בישראל, 2003
מחקר אפידמיולוגי בחירשו רצסיבית, ד"ר משה פרידמן, אוניברסיטת תל אביב, 1994
הבנת הגנטיקה של החירשות, ציפורה בראונשטיין ופרופסור קרן אברהם, אוניברסיטת תל אביב, 1999
שפת הסימנים, רונן מדזיני, אתר ynet, 2008
חירשות גינטית, ד"ר רוג'ר ד.פרידמן, כתב עת קול לחירש
הגנטיקה של החירשות, א.בן דוד וד"ר קרן אברהם, כתב עת דיבור ושמיעה, 1999
תורשה, סביבה ואימון, נטע זך, אתר 'הארץ', 2001
חירשות תורשתית, ד"ר קרן אברהם וציפורה בראונשטיין, אתר 'מקום מיוחד', 2001
דו שיח בין חירשים, דן אבן, אתר NRG, 2009
לימודי רפואה סינית, 2006-2010 , רחובות

כותבת המאמר היא בוגרת התוכנית ללימודי רפואה סינית עתיקה,
בפקולטה לחקלאות, רחובות

רוני סיטיון
רפואה סינית עתיקה
דיקור וצמחי מרפא
052-4455856

הראה עוד
שינוי גודל גופנים