ואן קרבל והגזעים השמימיים

מאת: מיכל קרן

תורת "הגזעים והענפים" (Stems and Branches), שמקורה ברפואה הסינית העתיקה, פורחת בעשורים האחרונים דווקא במדינות המערב. פטר ואן-קרבל, רופא הולנדי הנמנה על קומץ מורים המלמד בעולם את התורה, משלב בהוראתו ידע רפואי מערבי עם אסטרולוגיה סינית בטבעיות נינוחה. בשנים האחרונות, בשקט בשקט, הוא מלמד מרפאים סיניים בישראל את נסתרות השיטה המורכבת וכעת גם עושה מאמץ להכיר אותה לקהל רחב של מטפלים ומטופלים
הכתבה התפרסמה בגיליון 84 (ספטמבר 2003) של "חיים אחרים"- הירחון הישראלי לרפואה טבעית, תרבות רוחנית ומעורבות חברתית.

שאלה: אתה מבין למה אתה מתראיין?
פטר ואן קרוול: "לא."
אתה מבין את הצורך בכתבה הזאת?
"לא."

הוא איש קשה, פטר ואן קרוול. הוא מגיע אחת לחודשיים מהולנד כדי ללמד מטפלים באקופונקטורה שיטה שנקראת "Stems And Branches" , תורת הגזעים והענפים, שיטה סינית עתיקה מאוד. הוא מעולם לא טרח לפרסם את הקורסים שלו. אמנם גם מי שלא למד את השיטה יודע שהיא קיימת, אך מרחפת סביבה עננת מסתורין. איך מגיעים ללמוד אותה? לא ברור. מי עוסק בה? מלבד כמה שמות מפורסמים, לא תמיד ידוע. מה זה? משהו שקשור באסטרולוגיה סינית. שואלים את המטופל מה תאריך הלידה שלו, וכך מגלים איזה יסוד דומיננטי אצלו, ואיזה יסוד נוטה להיפגע. בשילוב עם אבחנת דופק (מתרגלי השיטה ידועים כמאבחני דופק מצוינים) ותלונות המטופל, הם מגיעים לנקודה אחת עד שתי נקודות שמתאימות לאותו טיפול.
הטיפול נעשה אחת לשלושה שבועות. נותנים לנקודה, מה שנקרא, למצות את עצמה.
אנשי תורת הגזעים והענפים טוענים שדיקור נקודה לא משפיע לשבוע בלבד, גם לא לשלושה. דיקור נקודה משפיע למשך כל החיים. לכן צריך להתייחס לנקודות ולדיקור בכבוד רב, ובעדינות. התוצאות? חיוביות ולעתים מפתיעות. במיוחד את מי שעוסק בדיקור הסיני "הרגיל" (T.C.M), שאותו לומדים במכללות השונות. מאחר והשימוש בנקודות נעשה על פי תורה קצת אחרת ממה שהם למדו, הם לא משערים שנקודה זו או אחרת משפיעות באופן כזה.

היציאה מהארון

לאחרונה יצאה קהילת תורת הגזעים והענפים מארון המחטים שבו היא הסתגרה. ואן קרוול ושבעה מתלמידיו החליטו למסד את לימודי השיטה, וללמד לא רק מטפלים מוסמכים, אלא גם תלמידים מתחילים, במסגרת המדור ללימודי חוץ, הפקולטה למדעי החקלאות, המזון ואיכות הסביבה של האוניברסיטה העברית.
הם יצרו קשר עם מערכת "חיים אחרים", והזמינו אותנו להיפגש עם ואן קרוול.
ואן קרוול, הידוע בכינויו "ההולנדי שמלמד תורת הגזעים והענפים," מוצג כאיש מיוחד, כריזמטי ומרתק. זהו לו הראיון הראשון בחייו, וקשה לומר שהוא נהנה. כחסיד השיטה אותה הוא מעביר הוא הסכים לדבר רק עליה, ולא לנדב פרט על עצמו ועל דרכו כמטפל וכמורה. הוא גם השיב את הצלמת שלנו כלעומת שבאה, כי לא הסכים להראות את פניו בעיתון. "אני לא חשוב פה," הוא אומר. "אני רק מעביר מידע שהועבר אלי." התלמידים שלו לא הופתעו לשמוע שהראיון היה כל כך קשה. "הוא אדם קשוח," הם אמרו, "את חושבת שהשיעורים שלו קלים?" תלמידה אחרת הוסיפה: "אבל הוא אדם מקסים ומורה מצוין. אני כל כך מאושרת שפגשתי אותו." ואכן, רוב תלמידיו טוענים כי מאז החלו ללמוד את השיטה, הם מבינים את עולם הדיקור הסיני טוב יותר, "דברים מתחילים להתחבר לנו," הם אומרים. "כמטפל בדיקור, תמיד הייתה לי הרגשה שחסרה לי אינפורמציה," אומר תלמיד, "הרגשתי שאני לא יודע מספיק כדי להתחיל לטפל. עכשיו אני מבין מה היה חסר לי."

איך זה שיש מסתוריות כזו סביב הנושא?

ואן קרוול: "אני לא יודע. אני מלמד חומר שמוסבר בכתבים העתיקים, אבל לא ניתן להבנה כי הוא מלא במטאפורות. המידע מוצג כדיאלוג עם הקיסר והרופא, עם קפיצות מנושא אחד למשנהו. זה נראה כמו בלאגן, אבל יש שם הכל. יש ראש וזנב, סדר מסוים והגיוני, וזה פרקטי."

ואן קרוול מלמד את תלמידיו לעבוד דרך הפן הפילוסופי, ולהבין איך הוא קשור לפן הפיזי, לנקודות הדיקור. מאחורי ההסברים הפילוסופיים עומדות דיאגרמות מדויקות, שיש לפרש. "הצד הפילוסופי חשוב," הוא אומר, "הצד המיסטי מעניין, אבל יותר חשוב להסביר את היחסים בין המערכות השונות בגוף, ומה לעשות עם המטופל.
"כשמטפלים באדם," הוא מוסיף, "מנסים לקחת בחשבון את כל חוקי היקום. להסתכל עליו כעל יצור שנמצא בין שמים וארץ, דגם של חמשת האלמנטים. הטיפול נעשה בהתאם לחוקי החיים."

הגזעים השמימיים והענפים הארציים

הגזעים השמימיים הם למעשה עשרת אברי הגוף הפנימיים. לכל איבר יש קשר לאחד מחמשת היסודות. ישנם חמישה אברים ייניים (Yin) וחמישה יאנגים (Yang). כשם שעץ אינו יכול להתקיים ללא גזע, כך אנו לא יכולים להתקיים ללא אברי הגוף הללו. האנרגיה שמגיעה מהשמים משתקפת בבסיס הגוף הפיזי, בעשרת האיברים.
החלוקה לענפים, מייצגת את האנרגיה הארצית. הענפים מסמלים את המערכת האנרגטית של הגוף, מערכת המרידיאנים ומערכת ההתבטאות הנפשית. ישנם 12 מרידיאנים עיקריים, והם מקושרים, כמובן, לאברי הגוף – הגזעים. החלוקה ל- 12 ענפים מתבטאת גם באסטרולוגיה הסינית. הכוכב יופיטר נע במסלולים של 12 שנים, כל שנה מיוצגת על ידי ענף מסוים (שנת הסוס, הכלב, וכו'). גם השנה, כידוע, מחולקת ל- 12 חודשים והשעון הביולוגי הסיני מחולק ל- 12.
חוקי חמשת היסודות מסבירים כיצד היקום פועל תחת השפעת השמים, וכיצד אברי הגוף מתפקדים. מעגל היצירה (Sheng Cycle) מתייחס לקשר שבין חמשת האלמנטים כאשר כל אלמנט מזין את הבא אחריו, ובמעגל הבקרה (Ko Cycle) כל אלמנט מאזן את אחד האלמנטים.
בין השמים לארץ נמצא האדם, שנוצר משילוב האנרגיות השמיימיות והאנרגיות הארציות, ומייצג אותן.
ואן קרוול: "למידת מערכות היחסים בין האיברים (הגזעים) והמרידיאנים (הענפים) היא אומנות. בשעורים אנו מנסים להסביר איך חמשת היסודות מתבטאים אצל האדם, ואיך מיוצגים בו הצ'י של השמים ושל האדמה, בעשרת הגזעים השמימיים ו-12 הענפים הארציים.
"כשמגיע מטופל, אנו מנסים להבין מהסימפטומים מהם הוא סובל, איזה סוג של אנרגיה לא מתפקד אצלו באופן נורמאלי. הצ'י יכול להיות חסר, לא מתפקד, או עודף. כאב בכתף, לדוגמא, על גבי מרידיאן המעי הגס, מראה על חוסר איזון במרידיאן זה. חוסר האיזון הזה מצביע על חולשה של איבר אחר בגוף: זו יכולה להיות חולשה של הריאות, שהן בנות הזוג של המעי הגס על פי חמשת האלמנטים. זו יכולה להיות גם חולשה של הכליות, בנות הזוג של המעי הגס ברמת הענפים הארציים, או חוסר איזון עם הכבד, בן הזוג ברמת הגזעים השמימיים. לשם אבחנה מדויקת, אני נעזר בבדיקת הדופק. עם אבחנה נכונה, הכאב יעלם מהר. מחט אחת יכולה לעשות עבודה של סדרת טיפולים."

רפואה מערבית ואסטרולוגיה סינית

ואן קרוול מלמד בישראל, אנגליה, הולנד ופינלנד. בהולנד החוקים שונים. כדי ללמוד דיקור סיני, עליך להיות רופא.
אתה סבור כי מטפל ברפואה סינית זקוק לידע של רופא מערבי?
ואן קרוול: "הפרטים הביוכימיים לא חשובים, אבל חשוב להבין את התהליכים הפתולוגיים. כשמגיע מטופל עם טרשת נפוצה, למשל, על המטפל קודם כל לדעת מה זה, ומהן תופעות הלוואי האנרגטיות של הטיפול שניתן בקורטיזון. כרופא, אני יודע את התפקוד הפיזי והפתולוגיות של כל איבר בגוף, וכן מה התפקוד האנרגטי שלו. התפקודים המערביים' מתאימים לגמרי למערכות היחסים המוצגות ברפואה הסינית. לכן חשוב ללמוד את החוקים הבסיסיים של הפילוסופיה הסינית עם המידע מהמערב. הבדיקות המערביות' גם עוזרות להבין איזו אנרגיה בגוף לא מתפקדת.
"לדוגמא: על פי הרפואה הסינית, בעיה כמו עייפות גדולה יכולה לנבוע מחוסר איזון של הכליות, הריאות, הלב או הכבד. אם אני אבדוק את הדופק ואראה שצ'י הלב הוא הכי חלש, האבחון יהיה חוסר דם באנרגיה של הלב, ואני אטפל בו בנקודות שמחזקות דם. אבל אם אני אבקש לראות את בדיקת הדם של המטופל, ואראה שרמות החומצה הפולית והויטמין B-12 נמוכות, אני אהיה יותר ממוקד באשר למקור הבעיה בתפקוד של הגוף: או שאין טרנספורמציה טובה, בעיה שקשורה בצ'י הכליות או הקיבה, או שיש בעיה בספיגה, שקשורה למעי הדק. אלו שתי בעיות שונות לחלוטין, שדורשות טיפולים שונים. בדיקת הדופק תראה איזה איבר לא מתפקד כראוי. כך גם לגבי כאבים שונים, חשוב לדעת אם הבעיה היא בגיד, במפרק או בקפסולה, כי לכל רקמה בגוף יש טיפול שונה."
לפעמים נראה שוואן קרוול אוהב לבלבל. תלמידיו מספרים שכשהוא מלמד, הדברים שהוא אומר נשמעים כמו חידה שעל הסטודנטים לפתור. בראיון עמו הלך וגבר החשד שלי, שהוא מנסה להקשות עלי בכוונה. חוסר הנכונות שלו לדבר על נושאים שהוא לא חפץ להזכיר, בשילוב עם השפה האנגלית במבטא ההולנדי, והעיניים הבהירות, עיניים של מטפל ומורה אמפתי ושל איש עקשן. הוא גרם לי לשבור את השיניים בניסוח שאלה מסוימת בארבע דרכים שונות, בטענה שהוא לא מבין את כוונתי, עד שהוא הודה שהוא מעדיף לא להבין, כי הוא לא מעוניין לענות עליה. אבל לפעמים הגישה שלו היא שמבלבלת. העובדה שהוא מייחס חשיבות עליונה למדע וללמידת הרפואה המערבית, ובאותה רצינות הוא מתייחס לאבחנה על פי תאריך הלידה ועקרונות חמשת האלמנטים, כאילו היו מדע מדויק. "יש לך גינה בבית?" הוא שאל אותי.

"לא" עניתי.
ואן קרוול: "חבל. יש לי גינה ענקית, ואני יודע שאם אשתול את זרעי השעועית ביוני, הם אולי יגדלו, אבל לא יהיה לי יבול. אם אני אשתול אותם באפריל, יהיה לי יבול מושלם. חקלאים יודעים שיש שנים שיש בהן הרבה תפוחים, ויש שנים שיש בקושי תפוחים, אבל הרבה אגסים, אבל הם לא יודעים איך ולמה זה ככה.
"התורה של הגזעים והענפים מבוססת על אלפי שנים של צפייה ואבחון הירח, הארץ, מעגלי החיים והטבע. דרך הצפייה הזו ניתן לראות שמה שקורה בחוץ משפיע על הפנים, שיש יחסים בין מעגלי החיים, ויש חוקים שהארץ והירח עוקבים אחריהם. אם יודעים איך הם עובדים, אפשר להשתלב בהם בזמן ובדרך הנכונים.
"כל אדם הוא חלק ממעגלי החיים האלה, לכן הרגע שבו אדם מסוים הופיע בין שמים לארץ הוא פרט חשוב. יש צ'י מסוים שזמין אצלו יותר, שמשפיע עליו, וזוהי ההשפעה של היקום. לאדם שנולד ביום צ'י שונה מזה של מי שנולד בלילה, וכך לגבי החורף והקיץ. אך קיימת גם ההשפעה של ההורים, שניתן לראות באבחנת הגוף. קיימת גם השפעה שונה לחלוטין, והיא הקרמה האישית של האדם, שאותה אנחנו לא יודעים. צריך לדעת לשלב בין שלושת הכוחות."

שני צדי המטבע

לטענת ואן קרוול, הדיקור ה"רגיל" (T.C.M) שנלמד כיום, גם במערב וגם בסין, הוא סימפטומטי, ודרך הלימוד שלו שגויה. הוא טוען כי בגלל המהפכה של מאו (ראו הרחבה במסגרת), אבדה בסין הפילוסופיה של הדיקור, ונשארה תורת הצמחים. כעת, בסין ובמערב, מטפלים בדיקור בעזרת העקרונות שעומדים מאחורי הטיפול בצמחי מרפא (שמונת העקרונות). "העקרונות האלה מתאימים לצמחים באופן מושלם" הוא אומר, "אבל הם לא לגמרי נכונים בטיפול בדיקור." למרות זאת, הוא נזהר שלא להשמיץ: "הדיקור הרגיל' יפתור ברוב המקרים את הבעיה שלשמה בא המטופל, במיוחד אם מדובר באנשים בריאים. אבל אצל אנשים פחות בריאים, האנרגיה חלשה יותר. פתירת הכאב באופן סימפטומטי עלולה לדחוף את חוסר האיזון למקום אחר ולרמה אחרת. לכן בטיפול חשוב לאזן את הצ'י ולחדש את היחסים המבניים בין אברי הגוף, וכך להימנע מלדחוף את חוסר האיזון למקום אחר."
מבחינתו של ואן קרוול, לימוד מטפלים שהתמחו ב-T.C.M הוא לא קל, מאחר ותלמידיו מגיעים עם יותר מדי ידע לא רלוונטי, שעליו לא קל להם "לוותר". יש לו גם טענות קשות כלפי בתי הספר לרפואה סינית: "אני רואה מה עושים בוגרי בתי הספר לדיקור באנגליה, בהולנד ופה בארץ," הוא אומר, "ואני לא מאושר מזה. הם לא יודעים מספיק דיקור, ולא יודעים לעשות דיאגנוזה מערבית. בטיפול בדיקור, ברוב המקרים, יש הרבה יותר אפשרויות מלטפול ברפואה המערבית. אבל צריך להיות שיתוף פעולה, שילוב של שני צדי המטבע. מטפלים לא אוהבים לדבר על מושגים מערביים. הם אומרים שהם עובדים עם מחטים וצ'י. רופאים סבורים שדיקור זה נחמד ועובד נגד כאב בלבד. אנחנו כמטפלים חייבים להכיר את הכוח של הדיקור, ואת כל הפרטים של המערב. זה חשוב לאיכות הטיפול, ומעיד על רצינות המטפל ועל רצונו לתקשר עם חלקים אחרים של עולם הרפואה. אולי הכתבה הזו חשובה כדי להדגיש ששני החלקים האלה, של המזרח והמערב, צריכים להיפגש."

עכשיו אתה מבין את הצורך בכתבה הזאת?
"לא."

הראה עוד

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שינוי גודל גופנים