חזון המייסדים

איך נולדה התכנית לרפואה סינית עתיקה?

בתחילת המילניום החדש, כאשר התגלגלו הספרות והראו "2000", עמדנו  בפתחה של שנה מיוחדת ועגולה שסימנה בחברה האנושית את סיומה של תקופת ההגמוניה המוחלטת של תרבות המערב.
היתה זו גם תחילתה של תקופה חדשה, שתדגיש את יתרונות הכפר הגלובלי, בו כולנו שותפים.

בשנה זו, חברנו יחד, מספר מטפלים ותיקים ברפואה סינית עתיקה והגענו  לתובנה כי הידע המזרחי המבוסס על רוח ומסורת בנות אלפי שנים והידע המערבי האנליטי, המתחדש במהירות האור, שהתקיימו עד עתה במקביל ואף בהתרחקות, מתקדמים אל עבר חיבור מחודש למקורם המשותף.

תובנה זו הובילה אותנו ליצירת מיזם ששם לנגד עיניו את המטרה להדגיש את האיחוד והשילוב בין הידע המזרחי לזה המערבי, על פני הפירוד והריחוק, על מנת להנחיל הלאה דרך מאוחדת למען עתיד החברה האנושית.

כפועל יוצא מתובנה זו, חיפשנו את הדרך הטובה ביותר ללמידת ולהוראת הרפואה הסינית. חיפושינו הובילו למסקנה כי עלינו להתאגד ולהקים גוף אקדמי עצמאי המלמד את הרפואה הסינית העתיקה בשילוב הגישה הרפואית המודרנית, גוף אשר יראה את ההתחדשות השואבת מהעתיק והחדש גם יחד, כאתגר האנושי הבא.

יישומה של מסקנה זו התבטא בהקמתה של תכנית לימודים ייחודית, המעניקה כלים מעשיים ומחשבתיים ודרך לחיים, לאלו המבקשים להיכנס בשעריה ולהעמיק את החקירה בעתיק, בחדש ובבניית הגשר המתבקש ביניהם.
אנו רואים בתוכנית הלימודים הייחודית שלנו את תוצאותיה הישירות של אותה תובנה שנבעה בנו בתחילת המילניום.  נביעה זו היא הכוח המזין והממלא  שבבסיס היוזמה שהתגשמה בהקמת "העמותה לקידום הרפואה הסינית העתיקה", המושתתת על העקרונות הבאים:

  • הקמת גוף ציבורי ללא מטרות רווח המבוסס על שיתוף פעולה בין חבריו והפועל לרווחת החברה והמטופלים הפונים לקבלת תמיכה בזמן צרה וחולי.
  • חיבור ושיתוף פעולה מקדם ומעצים עם גוף בעל אופי דומה בדמות מוסד אקדמי מוכר בעל יוקרה וניסיון בהקניית ידע בדרך סדורה, יסודית ואקדמית, המכיל את עקרונות המחקר והמסוגל להוביל את המיזם להכרה אקדמית.
  • פיתוחה של מסגרת לימוד רצינית, יסודית ומעמיקה העומדת בסטנדרטים אקדמיים.
  • הוראת הידע בהתאם לכללי המסורת הסינית העתיקה, תוך התפתחות אישית וקשר אינטימי בין מורה – תלמיד בכל רמות ההוויה, תוך תמיכה והכוונה לאורך כול זמן הלימוד וגם לאחריו.
  • חידוש הידע ומחקר בעתיק ובחדש בו זמנית, יצירת סינרגיה אינטגרטיבית בין השניים, תוך שמירה על עקרונות החשיבה הנובעים משני תחומי שונים אלו.

בשלב הבא, חברה "העמותה לקידום הרפואה הסינית העתיקה" למדור ללימודי חוץ בפקולטה למדעי החקלאות, המזון ואיכות הסביבה של האוניברסיטה העברית ירושלים וביחד הגשמנו את חלומנו.

 

האבות המייסדים של העמותה לרפואה סינית עתיקה (ע"ר):

 

דרור אדם

ד"ר אדם דרור
DMD, Dip. Ac

רענן הרץ

ד"ר הרץ רענן
M.D, Dip. Ac

אמיר משאל

משאל אמיר
Dip.Ac

מטפל ברפואה סינית

פטר ואן קרבל
Dip. Ac

שינוי גודל גופנים