מה הקשר בין וירוס בבטן לכאבי שוקיים?

המטופלת שהגיעה אלי והתלוננה על בחילות וכאבי בטן, הייתה בטוחה כי תקף אותה וירוס. דאגתה העיקרית הייתה, שלא להדביק את בתה בת השלוש. "וכי מה הן בחילות?" שאלה את עצמה. "תוך כמה ימים וזה יעבור".
ובכלל, אם לא היה לה התור שקבעה מראש לפני מספר שבועות, הרי שזה היה עובר "מתחת לרדאר", דבר פעוט שעבר – ודי.

אבל למזלנו היא הגיעה למרפאה באותו יום, דבר שאיפשר לי לראות סיפור יפה של השתלשלות אירועים אנרגטית מובהקת.

וירוס הנו דבר קטן, קטנטן, אשר אפשר להאשים בו את כל תחלואי העולם. אבל האם כל הבעיות הרפואיות שלנו נגרמות על ידי משהו- וירוס, חיידק – שאפשר לראות בעדשת המיקרוסקופ? ואולי דווקא הבעיה היא משהו בנו, במערכת שלנו, אשר גורמת לסימנים פיזיים או מאפשרת את כניסת אותו וירוס חמקני?

בחיפושיהם אחר גורמי המחלות, הסינים התייחסו אל מה שכינו בתור "שבעת הרגשות" כאל גורמי מחלה, לא פחות מאשר האקלימים השונים – חום, קור, יובש, לחות ורוח.

הרגשות מעובדים בגוף על ידי האיברים הפנימיים (כעס בכבד, שמחה בלב, דאגה בטחול, אבל (GRIEF) ע"י הריאות ופחד בכליות), ועודפי הרגשות מוסעים החוצה על ידי רשת עורקי האנרגיה – המרידיאנים. מבין הרגשות, אנו מכירים ביותר את הכעס, הדומיננטי בארצנו הקטנה והחמה. את הכעס מעבד איבר הכבד ומוציא אותו החוצה על ידי בן זוגו לאלמנט העץ (שהוא התדר הכולל את האביב, הרוח, הצבע הירוק, הטעם החמוץ ורגש הכעס), מרידיאן כיס המרה.

אותה מטופלת, בעידודי, סיפרה לי ששבוע לפני כן, עברה משבר רגשי, אומנם קל, אך חייב אותה להתמודד עמו ועם הרגשות אשר עלו בה. וראה זה פלא, מיד אחרי שנגמר המשבר, החלו אצלה כאבים חזקים בצידי השוקיים. בעיניים מערביות אין קשר בין הדברים, אך כאשר בוחנים את המקרה דרך עיניים "מלוכסנות", אי אפשר להתעלם מן העובדה כי מרידיאן כיס המרה עובר בדיוק היכן שהיו הכאבים. יתר על כן, מסלול החיבור בין הכבד לכיס המרה מגיע אל אזור שליש השוק התחתון ומשם גם מתחיל מסלול החיבור של כיס המרה, השולח ענף אל החלק העליון של כף הרגל – מסלול הוצאת הרגשות של אותה מטופלת, אשר בהיותו עמוס כל כך, ביטא את עצמו בכאבים.

ומה הקשר לבחילות?
כאשר הכבד אינו מצליח להוציא את הרגשות התקועים, נפגע תפקודו העיקרי – התנועה החלקה של האנרגיה בגוף, לכיוון הנכון בזמן הנכון. היות וישנו קשר בין הכבד לקיבה, והיות שהתנועה של המזון בקיבה היא לכיוון מטה, פגיעה בתנועה זו תתבטא בתנועה הפוכה – כלפי מעלה – בחילה!

לכן, הטיפול שלי התמקד לא בבחילות, שלטיפול בהן ישנן נקודות דיקור "מפורסמות", אלא בשורש הבעיה –פינוי אנרגטי של רגשות שהיה זקוק לדחיפה קטנה.

סיפור מקרה זה ממחיש היטב כיצד ניתן לראות בראי הרפואה הסינית תסמינים אשר אינם קשורים לכאורה זה בזה (ואשר לכל אחד מהם תרופה שונה אצל רופא מומחה בתחומו), כקשורים דווקא קשר הדוק זה לזה, והפתרון לכולם הנו פשוט – להגיע אל שורש העניין ולטפל בו.

רגע אחד, וודאי תאמרו, ומה קרה בסוף? ובכן, הבחילות פסקו מיד, והמטופלת סיפרה כי הרגישה לאחר הטיפול משוחררת ונמרצת, "ללא חסימות". לו הייתי עושה טיפול סימפטומטי לבחילות, כנראה שהייתי מפספס את כל העניין.

ואם לכם ישנם מחושים שונים, אשר אינם קשורים בכלל לבעיה בה אתם רוצים לטפל – אל תתביישו, וספרו עליהם למטפל שלכם. מי יודע, אולי כולם קשורים, ותוכלו לטפל בכולם בבת אחת?

שלכם,

טמיר אפשטיין

שינוי גודל גופנים