צור קשר

חדשות
ללמוד גם Tcm וגם Stems מהטובים ביותר

עוד על לימודי רפואה סינית עתיקה
 

פרוייקט חונכות

דף הבית >> פרוייקט חונכות


 
תוכנית חונכות ייחודית זו היא לב ליבה של תוכנית הלימודים ומטרתה לגשר על הפער הקיים בין תהליך הכשרה אקדמי מערבי לבין תהליך ההכשרה האותנטי של הרפואה הסינית העתיקה.

עבורנו, תהליך הכשרת הסטודנט לקראת היותו מטפל, הוא מסע מורכב ומאתגר ואנו מאמינים כי זו חובתנו וזכותנו להיות שם בשבילו, החל מהצעד הראשון.
 

התוכנית מאפשרת לתלמיד מקום של ליווי ותמיכה לאורך שנות הלימודים ולאחריהן, כמטפל בתחילת דרכו. התוכנית מספקת חניכה וייעוץ המועברים בצורת מפגשים קבוצתיים ופרטניים, המקבילים למבנה תוכנית הלימודים, ובלב כל אלו - הצפיות הקליניות.
 
צפיות קליניות נערכות החל מהשנה הראשונה וממשיכות לאורך כל ארבע שנות הלימוד. מטפלים מנוסים פותחים את דלתם לצורך לימוד דור ההמשך ומאפשרים העברת ידע יקר מפז. באמצעות הצפייה בשטח התלמיד זוכה להכיר מקרוב את עולם הטיפול, על כל רבדיו ותצורותיו השונות. זכות ייחודית זו מהווה יתרון עצום לתלמידים עם יציאתם לדרכם העצמאית כמטפלים.
 
ניתן לראות בתוכנית קו המחבר בין ההתפתחות המקצועית של הסטודנט להתפתחותו האישית כאדם וכמטפל צעיר. הסטודנט במהלך הכשרתו נחשף לעולם מושגים חדש, מעשיר ומורכב. דרך זו מרתקת וטומנת בחובה רגעים מאתגרים. אנו מאמינים כי עם ההכוונה הנכונה יצליח התלמיד לצלול למחוזותיה המופלאים של הרפואה סינית ובמקביל לבחון את דמותו כמטפל, בתחושת ביטחון ובידיעה שיש מי שתומך בו.
 
היום אני מטפלת בתחילת דרכי ומידי יום משתמשת בכלים אותם רכשתי בלימודיי בתוכנית זאת. אני מבינה כעת כי המורים והחונכים שלי מהווים לי גם עכשיו, לאחר סיום הלימודים, רשת ביטחון. אני מוצאת את עצמי עם יכולות לטפל, לחקור רפואה סינית, לשאול שאלות ובעיקר עם היכולת לדמיין את עצמי מתקדמת הלאה בתחום.
בעיניי, המסוגלות לראות את עצמנו מגיעים ליעד, נובעת מתוך כוח פנימי שבתוכנו, וחיצוני – המגיע מהסביבה התומכת – מורים, מחנכים, משפחה וחברים, ואלו מהווים יחד מסלול המראה לעבר ההצלחה. אין לי ספק שהצפיות הקליניות ומפגשי החונכות תרמו לי בכך רבות. אשמח להעביר את אותה האמונה לתלמידים הבאים. 
 
מטרות הפרוייקט:
* תמיכה והכוונה של הסטודנטים לאורך שנות הלימודים.
* חיבור אישי בין הסטודנטים למטפלים בעלי נסיון.
* יצירת מקור לתמיכה עם סיום הלימודים.
* מתן כלים למודעות והתפתחות אישית.
 
שנה א' : "אני- מודעות עצמית"
שנה ב': "אני המטפל – דמות המטפל"
בשנתיים הראשונות אנו שמים דגש על מפגשים כיתתיים בהן מתמקדים בהתפתחותו האישית של הסטודנט. המפגשים עוסקים בנושא הצפייה במקצוע, ומהי דמות המטפל עבור הסטודנט.

שנה ג': "אני והמטופל, התמודדות עם אתגרים בקליניקה"
בשנה ג' הסטודנטים בוחרים חונך אישי, מתוך רשימה של מטפלים ותיקים ומובילים ברפואה סינית עתיקה. מתקיימים מפגשים בקליניקת החונך בו הם צופים, בדגש על תחילת דרכם כמטפלים.
זו היא שנה מרתקת עבור התלמידים, בה הם מתחילים לטפל במסגרת הלימודים ומתחילים לעצב את דרכם כמטפלים לעתיד. הקשר עם החונך לא רק פותח בפניהם ערוץ תמיכה אישי מחוץ לבית הספר, אלא מאפשר להם צבירת ניסיון קליני דרך הצפיות המונחות בקליניקה הפרטית של החונך.

שנה ד' : "אני והקליניקה שלי, הכנה לקראת יציאה לקליניקה"
בשנה ד' ממשיכים להתקיים מפגשים בקליניקה, בדגש על יציאתם הקרובה של הסטודנטים לדרכם כמטפלים.
הנושא העיקרי שמטריד ומפחיד את התלמידים של שנה ד', המרגישים שהסוף קרב ובא, הוא  כיצד מגייסים מטופלים ומרימים עסק עצמאי. כאן, ישנה חשיבות מאוד גדולה לקשר עם החונך שיכול לתמוך ולייעץ מניסיונו האישי. כמו כן, פרויקט חונכות מאפשר בניית קשרים מקצועיים ומסגרת אותה ניתן לשמר גם בתום הלימודים.

כמו כן בשנה ד', מתקיים יום עיון מרוכז עם בעלי מקצוע (רואה חשבון, סוכן ביטוח, מאמן) ומפגש חגיגי משותף לחונכים ולסטודנטים.

ממשובים משנים קודמות, עולה כי הסטודנטים מקבלים תוספת משמעותית להתבוננות שלהם על הרפואה הסינית ומעריכים את החונכים. הדבר מעשיר את דעתם ומחזק את הבטחון העצמי שלהם כסטודנטים ומטפלים לעתיד.
 
 
תודה רבה לכל מי שלוקח חלק בפרויקט המיוחד והמבורך הזה.
 
שלכם,
עמית בשן  
Dip.Ac, רכזת פרוייקט חונכות אישית.
 

 
    מידע נוסף   |   מאמרים    |    סיפורי מקרה    |   מדורים    |    כתבו עלינו    |    ארכיון
רקע
רפואה סינית עתיקה (ע"ר) טל: 050-6794146 גב' שרה אלתר, מזכירת העמותה I   רפואה סינית   I   לימודי רפואה סינית
לייבסיטי - בניית אתרים