צפיות קליניות

<< לרשימת המטפלים המקבלים סטודנטים לצפיות קליניות >>

על חשיבותה של הצפייה הקלינית להתפתחות התלמיד והפיכתו למטפל מיומן/ מאת אורית איינפלד, Dip. Ac

בסין העתיקה, תהליך הכשרת רופא נמשך עשרים שנה בקירוב, וכלל חניכה והתלמדות ממושכים בביתו של המורה הוותיק. התלמיד עבד כשוליה אצל המורה במשך כל שנות הכשרתו, התלווה אליו בכל טיפול מתחילתו ועד סופו, הקשיב לסיפורי המטופלים, למד את רזי האבחון והטיפול, ורכש- דרך החוויה הישירה ביותר, הנוכחות בחדר הטיפולים- את מיומנות הטיפול ברפואה הסינית.

אלפי שנים לאחר מכן, בעולם כולו– חלק נכבד מתהליך הכשרת מטפל ברפואה סינית נעשה בכיתת הלימוד, לצד התנסות קלינית בשנים מתקדמות. לצד שינויים אלו, חשיבות מיוחדת וייחודית נשמרת בתוכנית הלימודים שלנו לטובת שימור מסורת עתיקה זו של צפייה ברופא המיומן החל משנת הלימודים הראשונה, ולימוד מעשי, קרוב ככל האפשר לרוח המקור. פרויקט צפייה קלינית, שהינו ייחודי בהיקפו ועומקו- מאפשר לסטודנטים לאורך כל ארבע שנות הכשרתם- להתלוות אל טובי המומחים בתחום במרפאתם, וללמוד מהם ישירות.

באופן הוראה וחניכה זה, מושם דגש על לימוד הדרגתי, בהתאם לרמת הידע של התלמיד ובמקביל להתקדמותו לאורך שנות הלימוד: שנת הלימודים הראשונה מאפשרת לסטודנט היכרות ראשונית עם המפגש הטיפולי כצופה מהצד- מתבונן, מרגיש ומתרשם. התלמיד נחשף לראשונה למהות הטיפול, לקשר בין מטפל ומטופל, ולתהליך האבחון והדיקור. הוא לומד להבחין בשינויים העדינים המתרחשים במהלך הטיפול, במצבו של המטופל ולעתים- בהבדל שבין האדם הנכנס לטיפול- לאדם היוצא ממנו. המפגש בשלב לימוד זה, מאפשר לתלמיד לפתח רגישות, אמפתיה וקשב החיוניים להמשך התפתחותו כמטפל.

בשנה השנייה ואילך– נחשף התלמיד בהדרגה לתכנים מעמיקים ונרחבים, ורוכש ומפתח מיומנויות חיוניות הכוללות: יכולת תשאול וניתוח הנתונים של המטופל, פיתוח יכולת ההתבוננות וההקשבה, אבחנת הגוף, הדופק והלשון, ניתוח מפת הלידה של המטופל, גיבוש אבחנה ויצירת אסטרטגיה טיפולית, לצד יישום הכלים לבחירת נקודות דיקור לטיפול, התאמת פורמולת צמחי מרפא סיניים, המלצות תזונה נכונה, והמלצות כלליות לשיפור אורח ואיכות החיים.

בתום ארבע שנות לימוד, בוגר התוכנית צובר ניסיון רב בקליניקה, ולאחר הדרכה עקבית במרפאות המומחים- הוא מוכן לצאת לדרכו המקצועית. עם זאת, לאחר סיום הלימודים- מתאפשר ומומלץ להמשיך ולצפות במי שכעת הם עמיתיו בעבודתם, ולקבל תמיכה מקצועית בראשית דרכו כמטפל, ככל שיזדקק לכך.

תהליך לימוד זה טומן בחובו יתרונות רבים: יישום הרפואה הסינית העתיקה מחייב ידע וניסיון ברמה הגבוהה ביותר, ולצד לימוד מעמיק בהיקף שעות אקדמי נרחב- הוא מחייב גם תרגול מעשי ויישומי בקליניקה. למעשה, לא ניתן להגיע לרמה המקצועית הנדרשת לאחר ארבע שנות לימוד, מבלי לצבור ניסיון קליני ניכר. הדגש על מיומנויות האבחון השונות, ובפרט על אבחנת הדופק על פי אסכולה זו, מחייב אימון רב, המתאפשר בצפיות הקליניות. אספקט נוסף המחייב העמקה והטמעה הוא הידע המטפיזי של הרפואה הסינית העתיקה ואופן השימוש הקליני בו: המשמעויות הנגזרות ממפת הלידה של המטופל והמערך האנרגטי הייחודי לכל אדם, והשימוש במערך האנרגטי הקוסמי הזמין בעת הטיפול. ההזדמנות לפגוש את אלה לא רק בכתה ובתיאוריה, אלא באופן חי ונושם בקליניקה, הופכים את הלימוד למוחשי, פשוט ומובן יותר, וגם מלהיב ומרגש. הצפיה הקלינית מאפשרת לתלמיד ליצור זיקה עמוקה לחומר הנלמד בכתה, ולגבש הבנה מהותית- וראיה רחבה- של המאפיינים הפילוסופיים וההוליסטיים העומדים בבסיס הרפואה הסינית העתיקה, לצד היכולת הגדלה והולכת- לעשות בכל אלה שימוש מעשי ויומיומי, בטיפול.

והחשוב מכל- האפשרות לצפות בעשרות מטפלים מיומנים ומנוסים בכל הארץ, חושפת בפני התלמידים את הפן האנושי והאישי של הטיפול ברפואה סינית עתיקה, ומאפשרת להם להיות עדים למנעד רחב של דרכי ביטוי ופרשנות מקצועיים של הידע העתיק, הייחודיים לכל מטפל על פי הבנתו ואישיותו, ועל כן תורמת להתפתחות האישית והמקצועית של המטפל לעתיד, לגיבוש דמותו כמטפל, וליכולת לחבר את הידע המורכב של מרחב וזמן לטובת ריפוי, רווחה וצמיחה- באינספור דרכים.

שינוי גודל גופנים