קורס רפואה סינית

קורסים של לימודי רפואה סינית ייקחו אתכם למסע מרתק שמקורותיו נעוצים אלפי שנים לאחור בתולדות המזרח הרחוק. לימודים אלו כוללים תחומים מגוונים ושיטות טיפול ואבחון ייחודיות, אשר נועדו לספק טיפול מונע ומרפא לתחלואים ובעיות בריאותיות ונפשיות. לימודי רפואה סינית מתחלקים חמישה תחומים עיקריים – פילוסופיה סינית, תורת האבחון הסינית, אנטומיה של הגוף ודיקור, צמחי מרפא ותזונה, וריפוי בעזרת מגע כמו שיאצו.

מדובר בלימודים מקיפים ומעמיקים שבדרך כלל נמשכים ארבע שנים, וכוללים התנסות מעשית. ניתן לבחור בין מסלול לימודים כללי או התמחות בתחום מסוים, כאשר בהתאם לתחום ההתמחות מונפקת בסיום הלימודים תעודת מטפל מוסמך.

הפילוסופיה הסינית

על מנת להבין את הרפואה הסינית יש להכיר את תפיסת העולם העומדת מאחוריה. לימודי הפילוסופיה מקנים מושגי יסוד וכוללים בין היתר את תולדות הרפואה הסינית, את מקורותיה השונים ואת השתלבותה בעולם המערבי. כמו כן, נעשית היכרות ראשונית עם מושגי יסוד ומשמעותם, כדוגמת יין ויאנג, צ'י וחמש פאזות, וכן עם גישות חשיבה כגון קונפוציזם וטאואיזם. הדגש מושם על התפיסה הרפואית שנבטה מן הגישות הפילוסופיות, ועל ההבדלים בינן ובין תפיסת העולם המערבית.

תורת האבחון הסינית

לימודים אלו עוסקים בתפיסת הפיזיולוגיה הסינית ובהבדלים שבינה ובין התפיסה הרפואית המערבית. הקורסים מרחיבים ומעמיקים את הידע של המשתתפים לגבי היבטים פיזיים של הצ'י והמרידיאנים, של חוסר איזון גופני, של חמש הפאזות ותפקודי איברים שונים בגוף. נלמדים גם סוגים שונים של בעיות גופניות, החל מתחלואים קלים יחסית כמו כאבי ראש או כאבי גב, ועד למחלות כרוניות כמו סכרת או מחלות לב. כמו כן, נלמדים אמצעי תשאול ואבחון שונים, הכוללים את שבע שאלות הזהב, אבחון בעזרת דופק ולשון, בטן וגב, מישוש וראייה של אברי הגוף השונים. לכל תלמיד ניתנת האפשרות להעמיק את לימודי האבחון בתחום התמחותו.

אנטומיה טופוגרפית של הגוף ודיקור

לימודי דיקור סיני מתבססים על הכרת נקודות אנרגטיות בגוף, הכוללות בין היתר את המרידיאנים ונקודות אקופרסורה. קורסים באנטומיה טופוגרפית מלמדים על מיקום הפיזי והאנרגטי של נקודות אלו, ואת השפעתן על המערכות בגוף בדגש על מערכת העצבים. הנקודות נלמדות על פי דרגות חשיבותן, החל מהנקודות המרכזיות ועד למשלימות, ולאחר הכרת הנקודות ומשמעותן מתחיל ליישם התלמיד את שיטות הדיקור השונות. כמו כן, נלמדות שיטות טיפול נוספות כמו שימוש במוקסות, ואילו התלמידים מתוודעים גם לתחומי טפול ספציפיים, כגון טיפול בילדים, גניקולוגיה ואורתופדיה על פי גישת הרפואה הסינית.

צמחי מרפא ותזונה

כאשר פונים ללמוד רפואה סינית נדרשת גם היכרות מעמיקה עם עולם צמחי המרפא והתזונה הסינית. גישת התזונה דוגלת בכך שלמזון שאנו אוכלים יש השפעה אנרגטית, ועל כן תזונה לא נכונה או לקויה עלולה לגרום לתחלואים ולבעיות בריאותיות. אך גם ההיפך נכון – תזונה נכונה ומאוזנת המותאמת למבנה הספציפי של האדם, עשויה למנוע מחלות ולתרום לאורח חיים בריא ומאוזן. בנוסף לתזונה, הרפואה הסינית מתמחה גם ברקיחת צמחי מרפא אשר נבחנים על פי היבטיהם הכימיים והאנרגטיים, ונמדדים בין היתר על פי צבעם, ריחם, משקלם ומקום גידולם. מי שמתמחה בתחום זה לומד לרקוח פורמלות צמחיות לבעיות בריאותיות שונות ומגוונות.

הראה עוד

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שינוי גודל גופנים