רפואה סינית – חמשת האלמנטים

 הרפואה הסינית היא הגדרת מטריה למגוון רחב של פרקטיקות טיפול שונות שנעשה בהן שימוש רפואי כבר למעלה מאלפיים שנה בסין. בעשורים האחרונים הרפואה המערבית הקונבנציונאלית החלה להראות עניין ברפואה הסינית ולשלב את המטפלים בטכניקות השונות גם במוסדות הרפואה המערביים ברחבי העולם כמו גם בישראל. הגוף הגדול ביותר בישראל שתורם לקידום המעמד של הרפואה הסינית בעיני הציבור ובקרב מוסדות האקדמיה השונים היא העמותה לקידום הרפואה הסינית העתיקה שהוקמה בשנת 2004.

ההיסטוריה של הרפואה הסינית

הרפואה הסינית החלה את דרכה בפולחנים עתיקים שהיו נהוגים בסין ששמשו את כהני הדת והרופאים האלילים לגירוש של השדים מהמטופלים שלהם. במהלך השנים התפתחו המנהגים השונים עם ההתפתחות התרבותית בסין והפרקטיקות השונות הפכו למקובלות יותר גם מחוץ לכותלי הממסד הדתי. במאה השלישית לפני הספירה נכתב אחד הספרים החשובים ביותר ברפואה הסינית שזכה לשם "ספר הרפואה של הקיסר הצהוב" ממנו לומדים עד היום הסטודנטים שלומדים רפואה סינית. הספר מכיל סדרה ארוכה של שאלות ותשובות ומופיע בו פירוט של כל גורמי המחלות האפשריים וכן של הדרכים המתאימות לטיפול בכל מחלה ומחלה שעשויה לתקוף את האדם. בנוסף לכך, מצוינות בספר השיטות בהן צריך אדם לנקוט כדי לשמור על בריאותו התקינה ולהימנע ממחלות. במאה השנייה לספירה הרפואה הסינית התחלקה כבר לשש אסכולות מרכזיות כגון: ההתאמה ההדדית, מחלות הקור, דת וספיריטואליות, הרפואה התסמינית ועוד. בימינו הרפואה הסינית נחשבת לחלק ממכלול הטיפולים שנכללים תחת הגדרת המטריה של הרפואה המשלימה.

מה הם חמשת האלמנטים?

לפי הרפואה הסינית, אנרגיית החיים שמאפשרת את הקיום של כל יצור או צמח על פני האדמה נקראת צ'י. זהו הכוח שמאפשר לנוע, להשתנות, לישון ולאכול. לפי האמונה הסינית המערכות של הגוף האנושי נמצאות בכל עת בזרימה בלתי פוסקת של צ'י כאשר השאיפה היא להביא לזרימה מיטבית של האנרגיה ללא מחסומים תוך שמירה על איזון. כשמדברים על רפואה סינית וחמשת האלמנטים הכוונה היא לחמישה יסודות שמהווים ביטויים שונים של הצ'י: עץ, אדמה, מים, מתכת ואש.

מהו מעגל היצירה?

לא ניתן לדבר על רפואה סינית וחמשת האלמנטים מבלי להזכיר את מעגל היצירה. לפי מעגל היצירה כל אחד מהאלמנטים מזין ומאפשר את הקיום של האלמנט הבא אחריו במעגל. עם זאת במצבים של חוסר הזנה מספקת או לחילופין עודף בהזנה נוצר חוסר איזון, ההרמוניה משתבשת ומתחיל להיווצר מצב של חולי. לפי תאוריה זו המים הם אלו שמאפשרים את הצמיחה של העץ ואילו העץ הוא מה שמאפשר לאש לבעור. באופן דומה האש הבוערת מייצרת בתורה את האדמה שבה נוצרת המתכת ואילו המתכת היא מה שמאפשר להחזיק את מי התהום שמאפשרים את הצמיחה של האלמנט הראשון במעגל וחוזר חלילה.

במידה ואתם מעוניינים ללמוד עוד על הרפואה הסינית, להכיר את מסלולי הלימוד השונים של התחום בישראל, לאתר מטפלים מומחים ברפואה סינית לרבות מדקרים ומטפלים בצמחי מרפא או לברר איזה טיפול מתאים עבורכם באופן אישי, זה הזמן ליצור קשר עם העמותה לקידום הרפואה הסינית העתיקה ולקבל מענה ממוקד ומקצועי בעניינכם.

הראה עוד

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שינוי גודל גופנים