רפואה סינית – תזונה

בניגוד לאסכולות הרפואה המערביות, רפואה סינית מאופיינת בגישה הוליסטית לבריאות האדם. פירוש הדבר שבריאות תקינה מורכבת ממספר גורמים, ביניהם ניתן למנות פעילות גופנית, גישה מנטלית חיובית, מנוחה ותזונה. למעשה, בתחום של רפואה סינית תזונה כה חשובה, עד שהדוגלים בשיטה טוענים כי בעת שניגשים לאבחן מחלה ולרפאה, יש לבחון בראש ובראשונה את תזונת המטופל. לכן בין אם מדובר על רפואה סינית לילדים או למבוגרים, כל ריפוי יתחיל בהרגלי האכילה של האדם.

מערכת העיכול בראי הרפואה הסינית

במסגרת לימודי רפואה סינית, מבקשים מן התלמידים לדמיין את מערכת העיכול כסיר המונח על להבה. הסיר מסמל את הקיבה והלהבה מסמלת את האיברים הנוספים המשתתפים בתהליך ה"בישול" של תוכן הסיר, כלומר, עיכול המזונות והמשקאות שהאדם צורך. לכן, כשם שמים יכולים לכבות להבה, כך גם צריכה מופרזת של מזונות לחים, רטובים או קרים עלולה לסכל את תהליכי העיכול. בנוסף, מזונות מתובלים או יבשים מדי, או אפילו צריכת מזון מופרזת באופן כללי, עלולה לגרום ל"סיר" שלכם לעלות על גדותיו. על פי רפואה סינית, תזונה חייבת להיות כזו אשר צריכתה תהייה ללא הערמת קשיים על תהליך העיכול.

לכן, לפי רפואה סינית המזונות הטובים ביותר לעיכול הם המזונות אשר יעודדו את הלהבה לבעור באופן אחיד ושלא יגרמו לחוסר איזון במערכת. לימודי רפואה סינית יובילו את האדם לאמץ הרגלים תזונתיים שונים לחלוטין מאלה המוכרים לאדם המערבי המודרני. לדוגמא, על פי רפואה סינית, תזונה המבוססת על מזונות קרים, כמו למשל אכילת סלט ירקות מהמקרר, למעשה "תכבה" את "להבת העיכול" שלכם.

עקרונות מנחים לשינוי הרגלי התזונה

  • אכילת מגוון רחב של מזונות, בעיקר ירקות ודגנים (בייחוד אורז), בשילוב תוספות מסוגים שונים.
  • אכילה בקצב מתון, תוך כדי לעיסה במידה מספקת, על מנת להקל על מערכת העיכול.
  • מומלץ לאכול בעיקר מזונות מבושלים, מפני שתהליך הבישול חוסך בזבוז אנרגיה על פירוק מזונות קשים לעיכול.
  • חשוב להימנע מאכילת מזונות קרים או קפואים, וכן מצריכת משקאות בעת הארוחה.
  • יש להקפיד על ביצוע פעילות גופנית בדרך קבע אך בצורה מתונה, ובנוסף חשוב להקדיש זמן לפעילות מרגיעה, כמו מדיטציה, לדוגמא.

טיפים נוספים לתזונה נכונה על פי הרפואה הסינית

  • חימום מזון טבעי – למרות שרובנו רגילים לנוחות, ליעילות ובעיקר למהירות שמאפיינים את השימוש במיקרוגל, חשוב שנפחית כמידת יכולתנו את השימוש במכשיר זה. בנוסף על כך שמדובר במכשיר שתרומתו לבריאותנו שנויה במחלוקת, חשוב שנחמם את המזון שלנו בדרך טבעית, באמצעות להבה, מפני שכך נצליח לשמור את טעמו הטבעי של המזון, וכן על שלמותו האנרגטית החיונית לנו.
  • אכילה נינוחה – מומלץ לשים קץ להרגל המגונה של אכילה מול מסך הטלוויזיה או המחשב, ובמקום זאת להחליף אותו בהרגל הבריא יותר של ישיבה לשולחן והתמקדות בפעולת האכילה כהלכה, ללא כל הסחות דעת חיצוניות.
הראה עוד

בדקו גם

Close
שינוי גודל גופנים