רפואה סינית

רפואה סינית יין יאנג

אצלנו לומדים רפואה סינית עתיקה.

מה ההבדל בין רפואה סינית מסורתית ורפואה סינית עתיקה?

רפואה סינית יש אחת.
ברפואה הסינית העתיקה, מעמיקים לרבדים נוספים.

רפואה סינית מסורתית מטפלת בסימפטום
רפואה סינית עתיקה מטפלת בבעיה.

בתחילת המאה החלה מהפכה תרבותית בסין. הסינים מאסו בתרבותם ובמסורת המפוארת שלהם. הקיסר הודח, נזירים נרצחו וגם רופאים שטיפלו באקופונקטורה נפגעו. ב- 1922 הוצא השימוש באקופונקטורה אל מחוץ לחוק והסינים החלו להשתמש ברפואה מערבית.

30 שנה מאוחר יותר, ב- 1952, תקופת מאו צה טונג, הגיעו הסינים למצב בו היה רופא אחד למאה אלף תושבים. הסינים הבינו שאי אפשר להמשיך כך, והחליטו להחזיר את השימוש בדיקור בצורת מאורגנת. נאספו אנשים שהכירו את התורה, והם התבקשו לבנות אותה מחדש כך שאפשר יהיה להכשיר מטפלים תוך 6 חודשים ולצאת לכפרים ולטפל. עד אז הדיקור נלמד במשך 20 שנה והיה ברור שכדי להכשיר אנשים לטפל בחצי שנה יש צורך לפשט את הלימוד ואת השיטה כולה.

רפואת הצמחים המשיכה להתקיים בכל אותה תקופה בה נאסר הדיקור, רפואה זו הייתה רפואה לעשירים כי איסוף הצמחים הצריך מאמץ רב. הרעיון שהתגבש היה להשתמש בעקרון של רפואת הצמחים שהיה הרבה יותר פשוט (8 העקרונות) אך במקום לתת צמחי מרפא, לדקור בנקודות שגורמות לאפקט דומה לזה של הצמחים.

המטפלים, שנקראו BARE FOOT DOCTORS, הפיצו את השיטה המחודשת, שנקראה TRADITIONAL CHINESE MEDISIN – רפואה סינית מסורתית.

10 שנים מאוחר יותר פותחה תפיסת הסינדרומים, שקישרה בין קבוצות של סימפטומים.
באותן 30 שנה של שימוש ברפואה מערבית חלחלה התפיסה המערבית לתפיסה הרפואית הסינית ועתה הטיפול היה בצורת הגדרת בעיה ומתן פתרון בצורת שילוב נקודות מסוים.
אכן האבחנה היא הוליסטית ומתייחסת לכל הרבדים של האדם, פיזיים, רגשיים, התנהגותיים ורוחניים, אך אין התייחסות לאדם עצמו כפרט ייחודי.

הרפואה הסינית העתיקה רואה באדם חלק מהקוסמוס, ככזה הוא ניזון מהקוסמוס ומזין אותו, לכן יש חשיבות למצב הירח, השמש התאריך בו מתבצע הטיפול וגם לתאריך בו נולד האדם.
ע"פ תפיסה זו יש לאזן את האדם עם התייחסות לאנרגיות הקוסמיות.
ענף זה של הרפואה הסינית שמתייחס לקוסמוס ולזמן נקרא: "תורת הגזעים והענפים".

תורת "הגזעים והענפים" נלמדת באירלנד, פינלנד וישראל.

המורים הם תלמידיו של ואן ביורן.

שינוי גודל גופנים